ETUSIVU
     ILMOITTAUTUMINEN     TUOMARIT     TUOMARIESITTELYT     YHTEYSTIEDOT     AIKATAULUT     TULOKSET     MAJOITUS     KUVIA     HISTORIAA
    


Tuomarit


Lauantaina arvostellaan FCI:n ryhmät
1, 3, 5, 7 ja 10

Sunnuntaina arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 6, 8 ja 9


Lauantai 09.09.2017


 
Ryhmä 1

Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Charlotte Höier, Tanska

bergamasco, bouvier, komondor, kuvasz, lancashirenkarjakoira, mudi, partacollie, pulit, pumi Charlotte Höier, Tanska

brienpaimenkoira Hans Almgren, Ruotsi

belgianpaimenkoira, laekenois ja malinois, schapendoes, shetlanninlammaskoira Jo Schepers, Alankomaat

belgianpaimenkoira, groenendael ja tervueren, polski owczarek nizinny, schipperke Marion Sargent, Iso-Britannia

valkoinenpaimenkoira Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

hollanninpaimenkoirat, pyreneittenpaimenkoirat, saksanpaimenkoirat, tsekinpaimenkoira, welsh corgi pembroke Nina Janger

beaucenpaimenkoira, sileäkarvainen collie, vanhaenglanninlammaskoira, welsh corgi cardigan Nina Karlsdotter, Ruotsi

australiankelpie, australianpaimenkoira, bordercollie, itäeuroopanpaimenkoira Veli-Pekka Kumpumäki

muut Orietta Zilli, Italia


Ryhmä 3


amerikanstaffordshirenterrieri, bullterrieri Jari Laakso

amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, jackrussellinterrieri, silkkiterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Karin Bergbom

airedalenterrieri, glen of imaalinterrieri Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

borderterrieri, cairnterrieri, lakelandinterrieri, manchesterinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, skyenterrieri, walesinterrieri, vehnäterrieri Martin Phillips, Iso-Britannia

englanninkääpiöterrieri Nina Janger

australianterrieri, bedlingtoninterrieri, dandiedinmontinterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, parsonrussellinterrieri, sealyhaminterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Rainer Vuorinen

ceskyterrieri, skotlanninterrieri Veli-Pekka Kumpumäki

muut Ann-Christine Johansson, Ruotsi


Ryhmä 5

basenji, jämtlanninpystykorva, laikat, samojedinkoira, shiba, shikoku, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Dusko Piljevic, Serbia

chow chow, dansk spids, lunnikoira, länsigöötanmaanpystykorva, pomeranian Hans Almgren, Ruotsi

american eskimo dog, amerikanakita, hokkaido, ibizanpodencot, kaanaankoira, perunkarvatonkoirat Jari Laakso

akita, alaskanmalamuutti, buhund Marion Sargent, Iso-Britannia

karjalankarhukoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

meksikonkarvatonkoirat, musta norjanhirvikoira, ruotsinlapinkoira Nina Janger

grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, volpino italiano Petra Schultheiss, Saksa

muut Paavo Mattila


Ryhmä 7

kaikki rodut Gergana Georgieva, Bulgaria


Ryhmä 10

Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

saluki Charlotte Höier, Tanska

afgaaninvinttikoira Jo Schepers, Alankomaat

muut Jelena Kruus, Viro



Junior Handler Noora Jyly


Ryhmäkilpailut

1 Orietta Zilli
3 Martin Phillips
5 Paavo Mattila
7 Gergana Georgieva
10 Charlotte Höier
Paras veteraani Rainer Vuorinen
Paras kasvattajaryhmä Ann-Christine Johansson




Sunnuntai 10.09.2017


Ryhmä 2

hovawart, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, landseer Hans Almgren, Ruotsi

rottweiler, tanskandoggit
Jari Laakso

dobermanni, shar pei Marion Sargent, Iso-Britannia

kääpiöpinseri Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

bernhardinkoirat Martin Phillips, Iso-Britannia

alentejonkoira, broholminkoira, pyreneittenkoira, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Nina Janger

itävallanpinseri, kääpiösnautserit, pinseri, snautserit, suursnautserit Nina Karlsdotter, Ruotsi

appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira Petra Schultheiss, Saksa

leonberginkoira, newfoundlandinkoira Rainer Vuorinen

muut Orietta Zilli, Italia


Ryhmä 4

kaikki rodut Karin Bergbom


Ryhmä 6

beagle Jari Laakso

beagle harrier Paavo Mattila

suomenajokoira Veli-Pekka Kumpumäki

muut Jelena Kruus, Viro


Ryhmä 8

cockerspanieli, espanjanvesikoira, labradorinnoutaja Dusko Piljevic, Serbia

barbet, chesapeakelahdennoutaja, friisinvesikoira, kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, novascotiannoutaja, portugalinvesikoira, viiriäiskoira Hans Almgren, Ruotsi

sileäkarvainen noutaja Martin Phillips, Iso-Britannia

englanninspringerspanieli, kultainennoutaja Paavo Mattila

muut Gergana Georgieva, Bulgaria


Ryhmä 9

kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, villakoirat Ann-Christine Johansson, Ruotsi

cavalier kingcharlesinspanieli, coton de tuléar, kiinanharjakoira, lhasa apso, löwchen Charlotte Höier, Tanska

shih tzu Hans Almgren, Ruotsi

lyhytkarvainen chihuahua, ranskanbulldoggi Marion Sargent, Iso-Britannia

tiibetinspanieli, tiibetinterrieri Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

bostoninterrieri Orietta Zilli, Italia

mopsi Paavo Mattila

japanese chin Rainer Vuorinen

bichon frisé, havannankoira, papillon, phalène Veli-Pekka Kumpumäki

muut Jo Schepers, Alankomaat



Junior Handler Nina Janger


Ryhmäkilpailut

2 Nina Karlsdotter
4 Karin Bergbom
6 Jelena Kruus
8 Hans Almgren
9 Jo Schepers
Paras veteraani Rainer Vuorinen
Paras kasvattajaryhmä Veli-Pekka Kumpumäki
Best in Show Rainer Vuorinen